Mezi textem a grafikou I

20. listopadu 2005 v 11:46 | Marci |  Kyberumění
motto: "Dobrá kniha je drahokam, který vrhá záblesky radosti a štěstí do všech vrstev lidské společnosti." Charles Francois Sainte-Beuve

Můžeme označit hypertextové a multimediální experimenty se slovem a písmem za literaturu?
Ano i ne. Záleží totiž na tom, jak literaturu chápeme, co si pod pojmem literatura (případně pod pojmem hypertext) představujeme.

Akademický slovník cizích slov
definuje literaturu jako souhrn slovesných děl slovesných i uměleckých a jejich tvorbu; jako souhrn děl, statí k určité otázce, nebo děl určených ke studiu.
V Malé československé encyklopedii se pod heslem literatura dočteme, že literatura (nebo chcete-li písemnictví) je "v širším smyslu název pro soubor textů, tj. veškerých písmem fixovaných jazykových projevů určitého národa, epochy nebo celého lidstva. […] Lze ji rozlišit podle hlediska funkčního na literaturu věcnou, zaměřenou zejména na poznání a sdělení, a na literaturu uměleckou, zaměřenou na estetický účinek.

V užším smyslu se pojem literatura používá pro veškerý literární materiál věnovaný určitému předmětu nebo oboru, jisté otázce."
Elektronická encyklopedie Wikipedia mimo jiné uvádí, že literatura může být široce aplikována na nějaký symbolický záznam, který může zahrnovat obrazy, sochy stejně tak jako písmo (a tedy i hypertexty).
Podle Encyklopedie universum je "hypertext v obecném smyslu jakýkoli text, jehož jednotlivé části jsou vzájemně provázány a odkazují, na základě příbuzných témat, jedna na druhou. Příkladem je internet, který je založen na odkazech mezi jednotlivými dokumenty (stránkami) a informacemi na nich umístěnými."
Vraťme se však k pojmu literatura z pohledu Ottova slovníku naučného:
"Literaturou rozumí se soubor všech plodů slovesných, to jest plodů ducha lidského, vyjádřených slovy (řečí). Vše, co duch lidský věděním (myšlením) a cítěním svým vytvořiv slovy vyjádřil, spadá v literaturu. Nejen, co napsáno jest v rukopisech a vytištěno v knihách, vydlabáno v kámen nebo vryto v kov, ale i co šířilo se ústním podáním s pokolení na pokolení a co teprve nyní bylo již sebráno a před úplným zapomenutím knihově nebo jinak zachováno, ale i co dosud jen v ústním podání žije, vše spadá v literaturu.
Mluvívá se často ovšem také o literatuře v užším smysle, a tu myslí se pouze na památky písemné, odtud také český název písemnictví.
Literatura jest jen jedna čásť duševní činnosti, vtělené a promítnuté navenek, neboť duch lidský vedle řeči užívá i jiných prostředků (barev, zvuků, tvarů atd.) k svému projevení. Proto každé dílo literární, každá literární památka udává způsob, jak lidé v určité době myslili nebo cítili. […] Literatura v určitých dobách vždy jest různa nejen svým obsahem, ale i svojí formou. […] Dlužno rozeznávati díla původní, která vyjadřují nové myšlénky a nové cítění ducha lidského, a zase díla, která jsou již jen ohlasem stejného obsahu v nových formách neb applikací obsahu i forem na nové a jiné poměry, nebo konečně jen čirou nápodobou.
Literatura dělí se dle rozmanitých hledisek. […] Především rozeznávati sluší literaturu obsahující všechny památky, v nichž uložena jest bohatost lidského vědění; tato nejvšeobecněji sluje literatura věcná. Pokud tu máme zřetel na vědecké badání a vědeckou práci, rozeznává se literatura vědecká. […] Pokud v této literatuře běží jen o výsledky vědecké práce a o naučení jednotlivým vědám, mluví se o literatuře naukové. Pokud se přihlíží ku vědám praktickým, slyšíme mluvit o literatuře praktické.
Druhá veliká větev literatury jest literatura umělecká, často též literaturou krásnou zvaná; sem spadá veškerá literatura, pokud vyplynula z uměleckého nadání a uměleckých schopností národa. […] Vedle literatury vědecké a krásné rozeznává se také literatura řečnická, obsahující plody umění řečnického. Rozumí se, že se dělidla tato různě kombinují.
[…] Konečně mluvívá se také o literatuře vážné a zábavné.
Každá literatura vzniká v určité době, vyvíjí se, dostupuje jistého rozkvětu, upadá - zkrátka, každá literatura má svoje dějiny."
Domnívám se, že kdyby autor hesla literatura v Ottově slovníku žil v dnešní době, zařadil by nejen hypertexty, multimediální experimenty se slovem a písmem, ale i ostatní texty a projekty na internetu, vlastně i internet jako celek, neb internet může být chápán jako jeden velký hypertext (viz výše), do literatury. Proč by je zařadil? Protože přeci "vše, co duch lidský věděním (myšlením) a cítěním svým vytvořiv slovy vyjádřil, spadá v literaturu". Protože hypertexty a různé experimenty s písmem, grafikou, multimedii apod. jsou "applikací obsahu i forem na nové a jiné poměry".
Možná by měl trošku potíže s tím, zda přiřadit hypertexty a texty na internetu obecně k literatuře umělecké, věcné, vědecké atd., nebo zda by se pro ně měla vytvořit zvláštní kategorie. Mezi hypertexty najdeme nejen literaturu uměleckou, protože "vyplynula z uměleckého nadání a uměleckých schopností národa" (a podle mého názoru je každá internetová stránka projevem jistých "uměleckých" schopností), ale i vědeckou, zábavnou atd. Pokud tedy chápeme hypertexty a multimediální experimenty se slovem a písmem jako "fixovaný jazykových projev", jako "soubor všech plodů slovesných", pak je jako literaturu označit můžeme, ba přímo musíme.
Pokud bychom však byli konzervativní, a jako literaturu brali pouze to, co je tištěné a tudíž má fyzickou formu (je svázáno v knize), pak hypertexty a multimediální experimenty se slovem a písmem za literaturu označovat nemůžeme.
Jaké nové způsoby čtení a psaní přináší digitální prostředí?
Nejnápadnějším novým způsobem čtení a psaní v digitálním prostředí jsou používané psací potřeby. K záznamu textu není potřeba pera a papíru, ale klávesnice a monitoru (pomíjím další vybavení počítače, nutné k uskutečnění procesu psaní). Text není zaznamenán linkou na papíře, ale kódem z nul a jedniček.
Při psaní v digitálním prostředí nejsme vázáni na svůj rukopis, případně na nějaké napodobování různých šablon písma, můžeme si rovnou vybrat druh písma (font), kterým chceme svůj text zaznamenávat.
Text v digitálním prostředí má též jistou výhodu v lepší čitelnosti - vylučuje možnost "škrabopisu". A v rychlém předání dál - je záležitostí několika minut a kliknutí, aby si námi vytvořený text mohl přečíst kdokoliv jakkoliv od nás vzdálený, pokud má počítač a připojení k internetu.
Co se čtení týká, pak může být interaktivnější - zaujme-li nás něco, můžeme hned kliknout na odkaz, případně si to vyhledat, a nemusíme čekat, až si to budeme moci najít v nějaké knize. Do čtený text je možno hned upravovat, vkládat do něj své poznámky, reagovat, jde s ním pružněji pracovat. Avšak čtení v digitálním prostředí je vždy vázáno na nějaký přístroj, který nám text zprostředkuje, a tudíž není tak "při ruce" jako kniha.
Jaké jsou rozdíly mezi hypertextovou a tištěnou literaturou?
Vysloví-li se spojení "tištěná literatura", snad každý si představí knihu. Knihu, jako soubor potištěných listů papíru, které jsou svázany do vazby… Knihu, jako něco fyzického, hmatatelného, něco, co se dá otevřít, čím se dá listovat - na rozdíl od hypertextu.
Hypertext nevezmete do ruky, nepotěžkáte, nezjistíte, kolik má stránek, nezměříte jeho velikost, neprolistujete ho… I jeho přečtení je poněkud komplikovanější. Nestačí vám jako pomůcky prsty k obracení stránek a ruce k jeho držení (případně nějaká podložka, stůl apod.). K přečtení je třeba mít počítač a jistotu přísunu elektrického proudu a v neposlední řadě i připojení k internetu.
Rozdíly mezi hypertextovou a tištěnou literaturou tedy nejsou jen v jejich fyzických vlastnostech (hypertext vlastně ani fyzicky neexistuje), ale i v pomůckách, které jsou třeba k jejich přečtení.
V čem navazuje hypertextová literatura na experimentální literaturu?
Hypertextová literatura navazuje na experimentální literaturu v jisté destrukci příběhu, která vzniká tím, že hypertextový text nemusíme číst stránku po stránce tak, jak je autor za sebe v logické návaznosti poskládal, ale (samozřejmě, pokud nám to autor hypertextu umožní) můžeme číst příběh na přeskáčku. Pěkným příkladem je tento text. Objevuje se v něm hned několik hypertextových odkazů, které odkazují na jinou část vyprávěného příběhu a je jen na čtenáři, zda bude číst stránku po stránce v jejich logické návaznosti, nebo si klikne na odkaz, a tím si čtení interaktivní a možná v textu i zabloudí a nebo díky tomu vytvoří i trošku jiný příběh, neb v momentě, kdy na odkaz klikne, odkloní od logické návaznosti příběhu, přistupuje na jeho změnu, svým způsobem i destrukci, která však ve výsledku destruktivní vůbec být nemusí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (933)
Zobrazit starší komentáře

901 myraxo11 myraxo11 | E-mail | Web | 18. ledna 2018 v 23:53 | Reagovat

My new number
http://muslim.clit.pornpost.in/?entry.ana
oslo middlesex banned remark distributor

902 Millard63 Millard63 | E-mail | Web | 19. ledna 2018 v 0:44 | Reagovat

We suppose that alone a skilful paragrapher can genius speculative size that’s nothing stubby of correct <a href=http://academicsmart.biz/2017/11/29/thank-you-notes/>http://academicsmart.biz/2017/11/29/thank-you-notes/</a> and brings the largest results. Apple iphone marketing case study. Every online essay novelist in our network has a concentrated track-record of providing research and expos‚ assistance to students. Welcome to the monkey house essays

903 Smithe12 Smithe12 | E-mail | Web | 19. ledna 2018 v 9:20 | Reagovat

Thanks for the sensible critique. Me &amp my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such wonderful info being shared freely out there. fgeegfegffacgfdc

904 Smithk727 Smithk727 | E-mail | Web | 19. ledna 2018 v 9:21 | Reagovat

you are in point of fact a just right webmaster. The site loading velocity is amazing. It sort of feels that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you've performed a magnificent process in this subject! edgdcdfedfggdkga

905 Smithd105 Smithd105 | E-mail | Web | 20. ledna 2018 v 10:25 | Reagovat

I just couldn't depart your site before suggesting that I actually enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is gonna be back often in order to check up on new posts ccfdaeagkckgdfde

906 Smitha603 Smitha603 | E-mail | Web | 20. ledna 2018 v 10:25 | Reagovat

Thanks for the article, is there any way I can receive an email whenever you publish a new update? bacbkddkfcbbgcga

907 kelleyxt18 kelleyxt18 | E-mail | Web | 20. ledna 2018 v 14:36 | Reagovat

My modish website:
http://elvira.go.telrock.net

908 Beverlypup Beverlypup | E-mail | Web | 22. ledna 2018 v 17:27 | Reagovat

Модная женская одежд из Европы по низким ценам
Купить можно в Санкт-Петербурге и Ленинградской области
Доставка в любую точку России
Принимаем все виды оплаты
Индивидуальных пошив платьев
http://cherryblossomsdress.ru/

909 Gregoryvex Gregoryvex | E-mail | Web | 23. ledna 2018 v 3:54 | Reagovat

http://profspectr.ru/  Домашнее фитнес оборудование

910 vanyapub vanyapub | E-mail | Web | 23. ledna 2018 v 10:24 | Reagovat

як видалити інстаграм з телефону назавжди: https://texnoera.com/internet-2/inshe/yak-vydalyty-storinku-v-instahrami.html

911 Richardnox Richardnox | E-mail | Web | 30. ledna 2018 v 17:48 | Reagovat

http://lkk2486.com/ 2486運彩入口網-彩票網址

912 Terryzex Terryzex | E-mail | Web | 31. ledna 2018 v 17:01 | Reagovat

близкий вебсайт http://shadymoney.cc/forum/85-дебетовые-карты-по-вашим-сканам-паспортов/

913 ProxyRacks ProxyRacks | E-mail | Web | 1. února 2018 v 20:24 | Reagovat

Obtain HTTP & SOCKS PROXIES https://goo.gl/ZrGiZS

We now have 107,565 proxies online right this moment and we have been one among the largest private proxy expert services accessible to the general public.

Residential Rotating Proxies
These proxies originate from combined planet huge household and other IPs
There exists a massive number of special IPs During this offer (more than 1,250,000 unique per 30 days)

HTTP, HTTPS, SOCKS4 and SOCKS5 is supported
United states of america Datacenter Proxies
These proxies are exclusively United states area.
Pace and trustworthiness of those proxies are very significant considering that they originate from United states of america datacenters.
ten,000+ exceptional IPs.

Combined Datacenter Proxies
These proxies are combined datacenter areas world wide.
Pace and reliability of these proxies are quite high given that they originate from European datacenters.
twenty,000+ distinctive IPs.

914 janettewg4 janettewg4 | E-mail | Web | 2. února 2018 v 19:57 | Reagovat

Free ladyboys  
http://asianshemales.replyme.pw/?page-vivian
  shemels pic ts dating free video oorn transexual sexy pics freeshemaleporn.com

915 SportPitTuva SportPitTuva | E-mail | Web | 3. února 2018 v 20:47 | Reagovat

Современный интернет магазин спортивного питания

Дорогие друзья! Первый и единственный интернет магазин спортивного питания ТуваСпортПит.РФ в Кызыле теперь всегда будет рядом с вами. А это значит, вы можете рассчитывать на нашу помощь в подборе и приобретении качественного спортивного питания!. Ведь даже если Вы не профессиональный спортсмен, а просто современный человек, то Вы прекрасно понимаете, как необходимы каждому успешному человеку, в этом мире, прекрасный внешний вид, здоровые тело и позитивный дух, энергия для построения успешной карьеры. И спортивное питание может легко помочь Вам в этом.
Вот далеко не полный перечень брендов которые есть в наличии в нашем магазине:
Optimum Nutrition, OstroVit , BSN , Mutant , Maxler, Universal Nutrition

Вся продукция, представленная в нашем магазине, является продукцией только от официальных производителей лучшего спортивного питания. Мы продаём лучшее спортивное питание известных мировых производителей и являемся официальным партнером Victory Distribution, потому что продажа этого питания является нашей основной деятельностью. У нас Вы можете купить самые лучшие аминокислоты, гейнеры, BCAA, креатин, жиросжигатели и протеин – всё то, что так необходимо спортсменам. И мы с достоинством заявляем, что можем быть надёжным партнёром для спортсменов любого направления и для людей, ведущих обычный здоровый образ жизни.

Качественное спортивное питание, которое предлагает именно наш интернет-магазин, для спортсменов является основой достижения самых лучших спортивных результатов, а для каждого современного человека служит основой его здоровья.

При помощи такого питания Вы легко сможете контролировать Ваш вес, повышать выносливость организма, если это необходимо, выдерживать продолжительные нагрузки в спорте, быть всегда бодрым и энергичным, контролировать поступление в Ваш организм необходимых минералов, витаминов и других жизненно полезных веществ.

Мы знаем, что Вам необходимы самые лучшие спортивные продукты. Наш интернет магазин спортивного питания открыт круглосуточно для Вас. И уже сегодня Вы легко можете заказать и купить у нас любое спортивное питание, интересующее Вас, при этом используя самый современный и удобный метод покупки. При этом и метод оплаты Вам будет предложен тот, который выбираете Вы. Заказав продукцию у нас, Вы своевременно получите Ваш заказ в нашем родном городе  Кызыле. <br>Мы всегда рады сотрудничеству с Вами.</p>
<p><span style="font-weight: bold;">И помните, что у нас - весь товар сертифицирован и дешевле!!! </span><a href="https://vk.com/TuvaSportPitRF " target="_blank">Наша группа в ВК  - ТуваСпортПит .РФ</a><span style="font-weight: bold;"><br></span></p>

916 tonetGauch tonetGauch | E-mail | Web | 4. února 2018 v 17:29 | Reagovat

Okziz.com – современный институт повышения квалификации. На сайте http://www.okziz.com/ вы сможете приобрести подлинные дипломы рабочих специальностей. Все выдаваемые документы и сертификаты соответствуют действующему законодательству, то есть, внесены в общую базу и абсолютно легальны. Данное предложение создано специально для тех, кто в совершенстве знает свою профессию, но не имеет возможность тратить собственное время на обучение в университете или любом другом учебном заведении.

917 froniBus froniBus | E-mail | Web | 5. února 2018 v 1:21 | Reagovat

На сайте http://docvuz.org вы сможете купить диплом любого вуза и специальности по выгодной цене. Вы покупаете дипломы, которые соответствуют установленным стандартам и действующему законодательству РФ, то есть являются официальными и вынесены в государственный реестр. Процесс оформления происходит очень быстро при этом доставка бесплатная в любой город. Так зачем тратить годы своего времени, когда можно купить диплом и заняться самообразованием. Тем более что перед вами такая уникальная возможность. Так воспользуйтесь ею и станьте дипломированным специалистом.

918 Cecilweisk Cecilweisk | E-mail | Web | 6. února 2018 v 19:56 | Reagovat

Canada Is most likely the Most effective Nation On the globe Essay, Framework Of Argument Essay Illustrations, Assignment Creating Providers British isles, Gramattical Correction Software program For.

https://www.zotero.org/groups/1947589/kiterunneressay2061

919 PhillipZen PhillipZen | E-mail | 7. února 2018 v 5:20 | Reagovat

Sorry send a little money MasterCard 5106 3845 2180 6323

920 sylviaim3 sylviaim3 | E-mail | Web | 14. února 2018 v 12:02 | Reagovat

Project servant moved:
http://carlos.web1.telrock.net

921 DavidMuS DavidMuS | E-mail | Web | 14. února 2018 v 18:07 | Reagovat

世界運動彩報牌  http://www.cash-sport.com/

922 ReottFepeTogeLah ReottFepeTogeLah | E-mail | Web | 20. února 2018 v 13:43 | Reagovat

Хеллоу, дорогие друзья!
Советую необычный вебресурс: http://stkmagistral.ru - Тема интернет проекта  - строительство ипподрома.
Идея ресурса .
Вроде бы недурно.
Удачного времени суток, народ сетевой.
Юзер

923 Robertbatly Robertbatly | E-mail | Web | 22. února 2018 v 14:22 | Reagovat

AminoBoosters are 3-7 times more affordable as Laminine by LPGN http://www.getyourboomback.com/#_l_2ox  

Правда о настоящем ламинине, неамериканском. Он в 3-7 раз дешевле чем Laminine LPGN и в 2 раза сильнее по экстракту.http://1541.ru
Заработок без вложений и без обязательных покупок. Сразу по максимуму.

924 philliptb60 philliptb60 | E-mail | Web | 26. února 2018 v 1:42 | Reagovat

Hip porn blog    
http://exgirlfriend.net.erolove.in/?blog.nathalie
   erotic texting erotic thesaurus top erotic films erotic fairy tales

925 gildawc69 gildawc69 | E-mail | Web | 26. února 2018 v 21:43 | Reagovat

Prepare attendant moved:
http://josie.web.telrock.net

926 LatonyaMal LatonyaMal | E-mail | 9. března 2018 v 20:24 | Reagovat

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

927 RobertArora RobertArora | E-mail | Web | 9. března 2018 v 20:26 | Reagovat

世界運動彩報牌  http://www.cash-sport.com/

928 ElenaGolunovaOfficial ElenaGolunovaOfficial | E-mail | Web | 9. března 2018 v 20:34 | Reagovat

Все желающие, заходите к нам на официальный сайт сайт https://golunova-elena.ru/ Елены Голуновой.

Добро пожаловать на официальный сайт Елены Голуновой.

Тут вы сможете задать любой волнующий Вас вопрос сильнейшему экстрасенсу 13 битвы экстрасенсов.
Официальный сайт Елены Голуновой

Здравствуйте! Меня зовут Елена Голунова, я приветствую Вас на своем официальном сайте! Здесь Вы найдете информацию обо мне и фотографии, а так же через мой сайт вы сможете задать мне вопрос пройдя тест.

Я урожанка Новосибирска и мне 43 года, экстросенсорикой я занимаюсь очень давно в основном черная магия меня интересует которая не менее эффективна чем белая магия.

У меня трое сыновей, Влад который Кадони 25-и лет, до него Виктор Голунов и средний сын Дмитрий которому 15 лет и он уже обладает способностями.

Наш сайт  https://golunova-elena.ru/

929 Robertmet Robertmet | E-mail | Web | 14. března 2018 v 12:39 | Reagovat

台北-中和【均媄醫美診所】─台北微整形、童顏針、玻尿酸最推薦的醫美診所!    http://micro-plastic.com/

930 viagra without a doctor prescription viagra without a doctor prescription | E-mail | Web | Čtvrtek v 19:44 | Reagovat

septic arthritis gastrointestinal signs and symptoms
http://edwithoutdoctors.com viagra without a doctor prescription
how do you get arthritis signs of asthma in children
<a href="http://edwithoutdoctors.com">viagra without a doctor prescription</a>

931 Robertpor Robertpor | E-mail | Web | Sobota v 23:58 | Reagovat

Самая ивестная доска объявлений подробности здесь

<a href=http://inbuy.org/articles.html>доска объявлений статьи</a>

932 XRumerTest XRumerTest | E-mail | Pondělí v 18:07 | Reagovat

Hello. And Bye.

933 blanchetz1 blanchetz1 | E-mail | Web | Včera v 23:48 | Reagovat

Striking pctures  
http://asses.sexblog.pw/?jordan
  erotic italian erotic publishers erotic dancer erotic webcomics erotic vГ­deos

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama